Zaskakujące doniesienia. "Rosjanie wymieniają paliwo za wódkę"
Trwa 32 dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej. W sobotę, dzień wizyty Joe Bidena w Polsce, Rosja zdecydowała się ostrzelać Lwów. "W ciągu miesiąca walk wróg poniósł ciężkie straty. Mimo tego, wojskowo-polityczne kierownictwo (Rosji) nie odstępuje od popełniania czynów kryminalnych" – podkreśla w najnowszym komunikacie Sztab Generalny armii Ukrainy.
Do placówek medycznych na Krymie każdego dnia ma trafia od 50 do nawet 100 rosyjskich żołnierzy. "Morale i stan psychiczny wrogich jednostek pozostają niskie" – podano w komunikacie.
Ukraińcy donoszą, że "wzdłuż szlaków komunikacyjnych, którymi poruszają się rosyjskie kolumny wojskowe na terytorium Republiki Białorusi dochodzi do licznych przypadków sprzedaży paliwa i prowiantu przez żołnierzy w zamian za alkohol".
Sztab w komunikacie przekazał ponadto, że Rosjanie nadal terroryzują mieszkańców tymczasowo okupowanych terenów. "Zdarzają się przypadki grabieży i okradania mieszkańców z ich własności" – podkreślono.
Putin wydał rozkaz do ataku
Pod koniec lutego prezydent Rosji Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Od 31 dni armia rosyjska ostrzeliwuje ukraińskie miasta, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Według szacunków ONZ, od początku wojny zginęło prawie 1000 cywilów, w tym ponad 120 dzieci. Miliony Ukraińców uciekły z kraju, najwięcej do Polski (2,2 mln).
Atak Rosji na Ukrainę to drugi etap konfliktu, który trwa od kwietnia 2014 r. Wojnę poprzedziła rewolucja na Majdanie oraz tzw. kryzys krymski, który doprowadził do aneksji półwyspu przez Rosję. Osiem lat temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. W obecności wojska przeprowadzono nielegalne "referendum", a następnie ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej.